þriðjudagur, 20. nóvember 2018
 
TölublöðVenjuleg útgáfa

Jói Skúla winner in five gaits at the Danish masters tournament

12. júlí 2010 kl. 15:34

Jói Skúla winner in five gaits at the Danish masters tournament

The Danish masters’ tournament was held last weekend and many good performances in spite of the temperature outside being rather high, especially on Saturday.


Jóhann Skúlason added one more title to his collection when he won the five gaits, this time riding the stallion Höfði frá Snjallsteinshöfði receiving a score of 7.45.  Dorte Rasmussen was the winner in tölt riding the horse Gumi frá Strandarhöfði with a score of 8.50 and they were also the winners in four gaits with a score of 7.60.


The Danes chose the national team which will be competing on their behalf at the Scandinavian tournament. The following riders and horses are listed below: -hg


Adults
Fredrik Rydström - Krókur frá Efri-Rauðalæk
Jón Stenild - Hamur frá Blesastöðum 2
Mille Kyhl - Sjóður frá Galtastöðum
Dorte Rasmussen - Gumi frá Strandarhöfði
Christina Johansen - Frigg frá Árnagerði
Susanne Larsen - Tenór frá Auðsholtshjáleigu
Julie Christiansen - Gyðja frá Skipaskaga
Trine Risvang - Leiknir fra Søtofte
Anne Sofie Nielsen - Nökkvi fra Ryethøj
Jeanette Mortensen  - Jósep frá Skarði
Mette Rousing Holm - Kormakur frá Kjarnholtum
Tania Højvang Olsen - Sólon fra Strø
Elias Árnason - Karri frá Kálfsstöðum
Samantha Leidesdorff - Farsæll
 
Young adults
Camilla Jørgensen - Numi frá Þóroddsstöðum
Ellen Pedersen - Örn frá Grímshúsum
Ditte Søeborg  - Spyrnir frá Hemlu
Sys Pilegaard - Óskar frá Akureyri
Thomas Rørvang  - Þeyr frá Akranesi
Stine Holmgaard Christensen - Gullfeti frá Árbakka
Christian Kollerup - Feldur frá Hóli
Emil Fredsgaard Obelitz - Spyrnir frá Sigridástödum
Alternate riders
1. Sarah Bunzel - Abel fra Frederikshvile
2. Annika Skrubbeltrang - Goði frá Hvoli
Results from the Danish masters tournament :
Five gaits
Jóhann R Skulason[S] / Höfði frá Snjallsteinshöfða
Camilla Jørgensen[U] / Numi frá Þóroddsstöðum
Rebekka Hyldgaard[J] / Sòkron fra Mikkelsholt
Four gaits
Dorte Rasmussen[S] / Gumi frá Strandarhöfði
Ellen Pedersen[U] / Örn frá Grímshúsum
Liv Langvad[J] / Smellur frá Reykjavík
Tölt
Dorte Rasmussen[S] / Gumi frá Strandarhöfði
Sys Pilegaard[U] / Óskar frá Akureyri
Lea Albeck Laursen[J] / Ôsp frá Olafsvöllum
Tölt T2
Anne Sofie Nielsen[S] / Nökkvi fra Ryethøj
Emil Fredsgaard Obelitz[U] / Spyrnir frá Sigridástödum
Emilie Sofie Ternvalt[J] / Jökull frá Kálfholti
Gæðinga pace
Jón Stenild[S] / Hamur frá Blesastöðum 2
Stine Mette Petersen[U] / Kári fra Vestkysten
Mathilde Fredsgaard Obelitz[J] / Kátur från Snararp
250 metra skeið
Tania Højvang Olsen[S] / Sólon fra Strø
Stine Mette Petersen[U] / Kári fra Vestkysten
Julia Hauge van Zaane[J] / Fífa vom Störtal
100m skeið
Mette Rousing Holm[S] / Kormakur frá Kjarnholtum
Thomas Rørvang[U] / Kátína von Faxaból
Julia Hauge van Zaane[J] / Fífa vom Störtal
Samanlagður sigurvegari í fimmgangsgreinum 5-gang
Fredrik Rydström[S] / Krókur frá Efri-Rauðalæk
-
-
Samanlagður sigurvegari í fjórgangsgreinum
Dorte Rasmussen[S] / Gumi frá Strandarhöfði
Sys Pilegaard[U] / Óskar frá Akureyri
Emilie Sofie Ternvalt[J] / Jökull frá Kálfholti